For starters, local farmers like us don’t make money from eggs, they are simply a gateway product to the other items we offer. A couple years ago, we had several customers that only bought eggs from us. Those customers don’t really help us, so we raised the price from $3 to $4, and they stopped buying from us. Last year, a 50lb bag of layer feed went from $11 to $17 in a matter of months. That’s over a 50% increase! We should have raised the price per dozen then, but we didn’t. Again, we don’t sell eggs to make money. So fast forward to today, and our pasture-raised, nutrient-dense eggs now cost less than the plain white eggs from the grocery store, and there’s not a week that goes by that someone doesn’t ask me about eggs. The sad thing is, most of them have no interest in the other products we offer. I guess we should double the price to $8 a dozen.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.